Popraw sobie nastrój!


O tym, że jedzenie potrafi poprawiać nastrój nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak nie tylko czekolada potrafi podnieść nam poziom endorfin, jest wiele produktów dzięki którym staniemy się radośni i pełni życia. Warto pamiętać, że odpowiednie funkcjonowanie organizmu zależy od zachowania go w stanie równowagi czyli homeostazy.


Wszystkie braki jakościowe w diecie mogą prowadzić do zaburzeń

w funkcjonowaniu naszego ciała, pośrednio również w wytwarzaniu hormonów jakim są endorfiny.


Do diety warto wprowadzić produkty duże ilości świeżych owoców i warzyw. Są one bogatym źródłem witamin B i C które są ściśle skorelowane z poziomem endorfin w naszym organizmie. Korzystnie na nasz nastrój wpływają także minerały min. cynk, potas oraz żelazo.

Z owoców szczególnie polecane są truskawki, pomarańcze oraz winogrona. Są one prawdziwą bombą witaminową, dodatkowo zawierają flawonoidy, które pomagają organizmowi

w radzeniu sobie ze stresem oksydacyjnym.


Truskawki zawierają kwas askorbinowy oraz witaminę B6, dodatkowo są niskokaloryczne, słodkie i pyszne. Winogrona w swoim składzie mają spore pokłady potasu oraz naturalnego cukru, który jak doskonale wiemy jak nic poprawia nam nastrój.


Niestety produktami najlepiej poprawiającymi nastrój są kaloryczne czekolady

i orzechy. Nie oznacza to, że powinniśmy z nich zupełnie zrezygnować.

Orzechy są cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach np. witaminy E, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, dodatkowo zawierają kwasy tłuszczowe oraz selen dlatego warto włączyć je do swojej diety. Niekwestionowaną królową poprawy nastroju jest czekolada, rzeczywiście silnie oddziałuje ona na nasz mózg powodując wytwarzanie endorfin. Może ona wywoływać stany euforii i pocieszyć nawet najsmutniejszego.


Warto wybrać tę gorzką, zawierającą dużo ziarna kakaowego oraz magnezu.


Niestety czekolada i orzechy są niezwykle kaloryczne dlatego należy spożywać je z dużym umiarem.

#truskawka #czekolada #nastrój #dobrynastrój #humor #dobryhumor #dietetyk #dietetykradzi

Wyróżnione posty
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.